فیلم هایی که به شیوع ویروس جهانی پرداخته اند - به بهانه انتشار ویروس کرونا
فرهنگ و هنر

فیلم هایی که به شیوع ویروس جهانی پرداخته اند - به بهانه انتشار ویروس کرونا

8آیتم / 29رای‌دهنده / 39رای 14 اسفند 1398

لیستی از

خوره ی فیلم

به بهانه ی شیوع جهانی کرونا ویروس لیستی از فیلم هایی که درمورد شیوع ویروس ها به صورت جهانی است آورده می شود. در اعصار مختلف این جهان مخصوصا از قرون وسطی، دنیا درگیر بیماری‌های مختلف، ناشی از ویروس‌ها و میکروب‌های دست‌ساز و ... بوده است. با ظهور و پیشرفت علم طب و با شناسایی تک تک این عوامل، به تدریج در اواخر قرن بیستم این خرابکارهای کوچک به سوژه‌های سینمایی تبدیل شدند. مرجع اصلی این محتوا سایت mag.filmgardi.com مجله نقد فیلم گردی هست. اگر شما هم فیلمی می شناسید به این لیست اضافه کنید.

  1
 1. فیلم سینمایی «Contagion» – شیوع

 2. رای بدهید
  0
  4

  نام کارگردان: Steven Soderbergh. ژانر: درام، علمی-تخیلی. محصول کشور آمریکا / سال ۲۰۱۱ میلادی. نوع ویروس یا بیماری سوژه فیلم: ویروس آنفولانزا. آنچه که در این اثر می‌گذرد: فیلم درباره دنیایی است که ویروسی در حال نابود کردن آن است. مردم در این دنیا، درمانده و نسبت به هم بی‌اعتماد هستند؛ چرا که امکان آلوده شدن و سپس مرگ وجود دارد. در این وضعیت بزرگترین مشکل پزشکان و دانشمندان نه یافتن درمان، بلکه ترس و جنونی است که بر مردم حاکم شده است. داستان این فیلم الهام گرفته از بیماری‌های واگیرداری همچون سارس و آنفلولانزای خوکی است. به دلیل ترس عمومی از کرونای جدید در جهان و تشابه‌ داستان فیلم با وقایع مربوط به شیوع کرونا ویروس ووهان، بار دیگر این فیلم مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.

  2
 3. فیلم سینمایی «The Flu» – آنفولانزا

 4. رای بدهید
  1
  5

  نام کارگردان: Kim Sung-soo. ژانر: اکشن، درام. محصول کشور کره‌ جنوبی / سال ۲۰۱۳ میلادی نوع ویروس یا بیماری سوژه فیلم: ویروس آنفولانزا. آنچه که در این اثر می‌گذرد: دو برادر که به شکلی غیرقانونی وارد سئول شده‌اند، بر اثر ابتلا به بیماری خطرناکی، در یک کانکس حمل و نقل جان می‌بازند. انتقال این ویروس به دیگران باعث وقوع فاجعه‌ای در شهری در نزدیکی سئول می‌شود. بدترین اپیدمی تاریخ، تمام شهر را فرا گرفته است. مردم در برابر ویروسی که پخش شده بی‌دفاع هستند و شمار مبتلایان نیز روز به روز افزایش پیدا می‌کند و شهر به دستور دولت قرنطینه می‌شود.

  3
 5. فیلم سینمایی «۹۳ Days» - نود و سه روز

 6. رای بدهید
  1
  5

  ام کارگردان: Steve Gukas. ژانر: درام. محصول کشور نیجریه / سال ۲۰۱۶ میلادی نوع ویروس یا بیماری سوژه فیلم: ابولا. آنچه که در این اثر می‌گذرد: در مارس ۲۰۱۴ ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) از شیوع بزرگ ابولا در یک کشور آفریقای غربی خبر داد. در ۸ آگوست همان سال، سازمان بهداشت جهانی این بیماری همه‌گیر را یک اورژانس بین‌المللی بهداشت عمومی اعلام کرد. ترس از ابتلا به ابولا در بین کارمندان و بیماران، بخش اعظمی از سیستم بهداشتی و درمانی شهر را خاموش کرد. ۹۳روز روایتگر زندگی واقعی مردان و زنان شجاعی است که جانشان را به خطر انداخته و برای نجات مردم نیجریه از عواقب شیوع بیماری ویروس بسیار مخوف ابولا، فداکاری کرده‌اند.

  4
 7. فیلم سینمایی «pandemic» – همه‌گیر

 8. رای بدهید
  1
  4

  نام کارگردان: John Suits. ژانر: اکشن، علمی-تخیلی. محصول کشور آمریکا / سال ۲۰۱۶ میلادی نوع ویروس یا بیماری سوژه فیلم: طاعون. آنچه که در این اثر می‌گذرد: یک ویروس تمام سیاره را مبتلا کرده است. افراد آلوده شده بیشتر از افراد سالم هستند، و بشریت در حال از دست دادن بقای خود است. تنها راه، یافتن درمان و قرنطینه بیماران است. دکتر لورن پس از سقوط نیویورک، به لس‌آنجلس می‌رود تا یک تیم را برای تفحص و نجات بازماندگان سالم رهبری کند.

  5
 9. فیلم سینمایی «Patient Zero» – بیمار شماره صفر

 10. رای بدهید
  1
  3

  ام کارگردان: Stefan Ruzowitzky. ژانر: اکشن، ترسناک، درام. محصول کشور انگلستان / سال ۲۰۱۸ میلادی. نوع ویروس یا بیماری سوژه فیلم: ویروسی خطرناک با قابلیت تغییر آنی در خلقت بشر و تبدیل کردن آن‌‌ها به موجودات عجیب ‌الخلقه. آنچه که در این اثر می‌گذرد: در این نگاه پایمال‌شده به آینده، انسان‌ها در کشاکشی دهشتناک، تبدیل به عجیب‌الخلقه‌هایی ترسناک می‌شوند که در حال نابودی‌اند. این عجیب الخلقه‌ها و به اصطلاح زامبی‌شده‌ها، در میان انسان‌های نجات‌یافته بانام “مبتلایان” شناخته می‌شوند. برای نجات از این مخمصه، قرعه به نام مورگان (مت سمیت) می‌افتد، وی نه ‌تنها به این مرض دچار نمی‌شود، بلکه توانایی برقراری ارتباط با مبتلایان به امید پیدا کردن بیمار شماره صفر و یافتن درمانی احتمالی برای این مریضی دارد.

  6
 11. فیلم سینمایی «Virus» – ویروس

 12. رای بدهید
  1
  3

  ام کارگردان: Aashiq Abu. ژانر: درام، ترسناک. محصول کشور هندوستان / سال ۲۰۱۹ میلادی. نوع ویروس یا بیماری سوژه فیلم: ویروس NIPAH(هنیپا ویروس). آنچه که در این اثر می‌گذرد: این فیلم بر اساس رویدادی واقعی، مراحل مختلف اپیدمی یک ویروس خطرناک را از شناسایی تا نابودی کامل آن دنبال می‌کند و لحظات قهرمانانه گروهی از افراد شجاع و جان بر کف برای کنترل موثر ویروس و جلوگیری از گسترش بیشتر آن را به تصویر می‌کشد. همچنین ویروس، روایتگر ترس جمعی ایجاد شده توسط شیوع این بیماری و چگونگی زندگی و مراقبت‌های بهداشتی مردم، قربانیان و متخصصان می‌باشد.

  7
 13. فیلم سینمایی «The omega man» – مرد امگا

 14. رای بدهید
  2
  3

  نام کارگردان: Boris Sagal ژانر: اکشن، علمی-تخیلی، ترسناک و درام. محصول کشور آمریکا / سال ۱۹۷۱ میلادی. نوع ویروس یا بیماری سوژه فیلم: طاعون. آنچه که در این اثر می‌گذرد: در این فیلم سینمایی طاعون ناشی از جنگ، جان خیلی‌ها را گرفته است. یک پزشک به نام «رابرت نویل» در تلاش است تا درمانی برای این بیماری‌ که کل بشریت را از بین برده و عده‌ای را به مرده‌های متحرک تبدیل نموده، پیدا کند. او به دلیل یک واکسن آزمایشی تنها بازمانده این جنگ بیولوژیک است.

  8
 15. فیلم سینمایی «Outbreak» – شیوع

 16. رای بدهید
  2
  3

  نام کارگردان: Wolfgang Petersen. ژانر: اکشن، علمی–تخیلی. محصول کشور آمریکا / سال ۱۹۹۵ میلادی. نوع ویروس یا بیماری سوژه فیلم: ویروسی به نام Motaba، با قابلیت ایجاد خونریزی شدید در ارگان‌‌های داخلی بدن و کشندگی در عرض سه روز. آنچه که در این اثر می‌گذرد: در سال ۱۹۶۷، در یک اردوگاه سربازی در دره موتابا، یک بیماری عفونی مرموز ناشی از یک ویروس با قدرت کشندگی در عرض سه روز، توجه مقامات بهداری ارتش آمریکا را جلب می‌کند. برای توقف شیوع این بیماری دولت تصمیم می‌گیرد دست به انفجار یک بمب بسیار بزرگ در رودخانه این دره بزند. ۲۷ سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۴ دوباره شیوع بیماری در همان دره پدیدار می‌شود.

  فکر می‌کنید این لیست ناقص است؟ آن را کامل‌تر کنید...