موزه های فرهنگی-تاریخی تهران را بشناسیم
سبک زندگی

موزه های فرهنگی-تاریخی تهران را بشناسیم

10آیتم / 12رای‌دهنده / 35رای 14 اردیبهشت 1398

لیستی از

باران

برای این که در دل همین تهران خودمون، بخوایم به اعماق تاریخ سفر کنیم، انتخاب های خیلی زیادی داریم. در گوشه گوشه تهران، موزه ها و اماکن دیدنی زیادی هستند، که اگر سری به اونها بزنیم، می تونیم یک بخش از تاریخ رو جلوی چشم های خودمون ببینیم. از موزه های تاریخ باستان گرفته تا موزه هایی که به صورت تخصصی تاریخ یک حوزه رو به نمایش گذاشتند. توی این صفحه، لیست موزه ها و اماکن دیدنی تهران رو برای شما میذارم. این موزه ها، می تونن گزینه های خوبی برای گذروندن وقت و یاد گیرفتن و لذت بردن از تاریخ باشن. اگر از این اماکن دیدنی دیدن کردید، تجربه خودتون رو با رای دادن به اشتراک بذارید و اگر جای دیگه ای رو می شناسید، به لیست اضافه کنید.

  1
 1. موزه ملی ایران

 2. رای بدهید
  0
  6

  شاید بشود لقب مهم ترین موزه ایران را به این موزه داد. مجموعه ای از اشیا گران قیمت تاریخی از ایران باستان و بعد از اسلام در این موزه به نمایش گذاشته شده است. تاریخ تاسیس اولیه این موزه به سال 1295 به نام موزه ملی یا موزه معارف ایران برمی گردد. دیدن این موزه واقعا هیجان انگیز است؛ چرا که هم به دوران پارینه سنگی سفر خواهید کرد و تمدن های اولیه را از نزدیک لمس می کنید، هم دوران تاریخ ایران باستان و پادشاهی های پیش از اسلام را می بینید، هم با تاریخ بعد از اسلام آشنا خواهید شد و هم خیلی بخش ها و دیدنی های دیگر مثل سفال و سکه و... . به صورت جدی پیشنهاد می کنم از این موزه دیدن کنید که ساعت ها شما را سرگرم تاریخ خواهد کرد.

  2
 3. موزه خودروهای تاریخی تهران

 4. رای بدهید
  0
  5

  اگر هم به تاریخ علاقه دارید و هم به دنیای خودرو، حتما به این موزه برید! این موزه، محل نگهداری و نمایش مجموعه ای از خودروهای قدیمی هستش که البته بعضی از اون ها تقریبا در جهان منحصر به فرد هستند. ۳ دستگاه خودروی قدیمی هندلی از جمله رولز – رویس سیلور گوست احمد شاه قاجار، هم در این موزه دیده میشه. علاوه بر خودروهای قدیمی از برندهایی مثل فراری، بنز، مازراتی، کادیلاک، لامبورگینی، چند کالسکه سلطنتی قدیمی از جمله کالسکه سلطنتی ناصرالدین شاه هم در موزه به نمایش گذاشته شده. این موزه در جاده مخصوص کرج قرار داره.

  alirezaheydari@ این را اضافه کرده است.
  3
 5. موزه رضا عباسی

 6. رای بدهید
  0
  4

  موزه رضا عباسی در سال 1356 در خیابان شریعتی تهران بازگشایی شد. این موزه در واقع نمونه کوچک شده موزه ایران باستان است. در این موزه، آثار بسیار دیدنی از دوره پیش از اسلام، دوره پس از اسلام، و همچنین آثار دیدنی در زمینه نگارگری و خوشنویسی وجود دارد. تندیس ها و سردیس های باستانی، سکه های تاریخی، کتاب های خطی دیدنی و... همه و همه در این موزه به نمایش درآمده و اوقات خوبی برای شما ایجاد خواهد کرد.

  4
 7. موزه جواهرات

 8. رای بدهید
  0
  3

  همه ما الماس معروف دریای نور رو می شناسیم. فکر می کنید این الماس الان کجاست!؟ بله، در موزه جواهرات بانک مرکزی در خیابان فردوسی. داخل این موزه که در واقع خزانه جواهرات بانک مرکزی هستش، جواهرات سلطنتی ایران که به تدریج از دوران نادرشاه افشار به دست اومده، یکجا به نمایش گذاشته شده. بسیاری از جواهرات سلطنتی و وسایل جواهر نشان این دوران ها مثل الماس دریای نور، جقه نادری، تاج فرح پهلوی، تاج کیانی، تخت طاووس (قاجاری) (تخت خورشید) و تخت نادری رو در این موزه خواهید دید.

  sarina_javadi@ این را اضافه کرده است.
  5
 9. موزه تماشاگه زمان

 10. رای بدهید
  1
  4

  این موزه که به موزه زمان هم معروف است، در اصل یکی از خانه باغ های زمان قاجار است، در زعفرانیه تهران قرار دارد. در این موزه همان طور که از اسمش پیداست، انواع ساعت های تاریخی و وسایل اندازه گیری زمان به نمایش گذاشته شده است. انواع ساعت های مکانیکی مربوط به قرن های 17 تا 20، ساعت های جیبی شخصیت های تاریخی، ساعت های خاص قدیمی در داخل این موزه نگه داری شده و در محوطه هم برخی از ساعت های قدیمی مثل ساعت آفتابی و ساعت شنی به نمایش درآمده است. بازدید از این موزه، هم به دلیل فضای زیبایش حال شما را خوب می کند و هم به دلیل اشیاء تاریخی اش، چیزهای زیادی یاد می گیرید!

  baran_74@ این را اضافه کرده است.
  6
 11. موزه ملک

 12. رای بدهید
  0
  2

  این موزه در خیابان امام خمینی تهران ساخته شده و یکی از بزرگترین گنجینه های نگهداری کتاب ها و نسخه های خطی گران قیمت است. در واقع این موزه، یک کتابخانه بزرگ از کتاب های نفیس خطی و کتاب های چاپ سنگی و چاپی است که توسط مرحوم حسین آقا ملک احداث و وقف آستان قدس رضوی شد.

  sdp@ این را اضافه کرده است.
  7
 13. موزه ارتباطات

 14. رای بدهید
  1
  2

  این موزه که این روزها به موزه ارتباطات معروف است، یکی از موزه های قدیمی تهران است که تاریخ پست، مخابرات، تلگراف و در کل ارتباطات را به نمایش می گذارد. موزه ارتباطات در محل قدیم ساختمان پست ایران در باغ ملی قرار دارد. سالن تخصصی تمبر با تمبرهایی از 130 کشور دنیا، گالری عکس تمام وزرای ارتباطات تاریخ ایران از جمله اولین وزیر وزارت تلگراف، علی قلی خان مخبرالدوله، انواع وسیله های ارتباطی و مخابراتی قدیمی، وسایل و تجهیزات پستی تاریخی و دیدنی های بسیار دیگری در این موزه وجود دارد که می تواند برای بازدیدکننده ها خیلی جذاب باشد. اگر به این موزه سر بزنید، با ریز و درشت تاریخ ارتباطات ایران آشنا خواهید شد.

  8
 15. کاخ موزه سعدآباد

 16. رای بدهید
  1
  2

  مهم ترین و بزرگترین مجموعه تاریخی تهران هست که بخش های زیادی از اون تبدیل به موزه شده. در باغ سعدآباد تهران، چندین و چند ساختمان و کاخ وجود داره که عمدتا مربوط به دوران پهلوی هستند. این کاخ های کوچیک و بزرگ، این روزها تغییر کاربردی دادند و بعضی از اون ها در اختیار دولت قرار گرفته و بیشتر اون ها تبدیل به موزه شدند. کاخ موزه ملت، کاخ موزه سبز، موزه پوشاک سلطنتی، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه استاد حسین بهزاد، موزه هنر ملل، موزه استاد فرشچیان، موزه هنرهای زیبا، موزه سلاح های دربار و... از موزه هایی هستند که می تونید از اونها در این مجموعه دیدن کنید. به علاوه، فضای بیرونی زیبای سعدآباد، قطعا تاثیر خوبی روی روحیه شما خواهد داشت!

  mhghodusi@ این را اضافه کرده است.
  9
 17. کاخ نیاوران

 18. رای بدهید
  1
  1

  باغ نیاوران، ابتدا اقامتگاه شاهان قاجار از فتحعلی شاه تا احمدشاه بود. کاخ نیاوران هم بعدها توسط محمدرضا پهلوی در این باغ ساخته شد. این روزها این مجموعه به موزه تبدیل شده و دیدنش قطعا خالی از لطف نیست.

  mhghodusi@ این را اضافه کرده است.
  10
 19. باغ مینیاتوری ایران

 20. رای بدهید
  2
  0

  باغ مینیاتوری ایران، در شرق تهران قرار دارد. بوستانی که با ورود به آن شگفت زده خواهید شد. اگر دوست دارید همزمان به شیراز و اصفهان و بم و کرمانشاه و زنجان و... سفر کنید، از این باغ دیدن کنید! چرا که نمونه مینیاتوری خیلی از آثار باستانی بزرگ ما در این پارک ساخته و به نمایش درآمده است. چغازنبیل، میدان نقش‌جهان، پاسارگاد، تخت سلیمان، گنبد سلطانیه، ارگ بم، کلیساهای ارامنه، کوه و کتیبه بیستون، مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، بازار تبریز و آبشارهای شوشتر؛ همه را در این موزه خواهید دید!

  baran_74@ این را اضافه کرده است.
  فکر می‌کنید این لیست ناقص است؟ آن را کامل‌تر کنید...