خواندنی ترین خاطرات و روایت ها از دوران دفاع مقدس
فرهنگ و هنر

خواندنی ترین خاطرات و روایت ها از دوران دفاع مقدس

12آیتم / 21رای‌دهنده / 49رای 9 فروردین 1398

تاریخ هشت سال دفاع مقدس ما، مملو از روایت ها و داستان های رشادت مردان و زنان بزرگ ایرانی است. داستان این مردان و زنان باید جزء به جزء روایت شود و برای نسل های بعدمان باقی بماند؛ و چه ابزاری برای این روایت گری بهتر از کتاب!؟ در این لیست، با کتاب هایی آشنا خواهید شد که داستان واقعی زندگی این مردان و زنان دوران دفاع مقدس را روایت می کند. قطعا همه ما باید یک بار این کتاب ها را مطالعه کنیم. به بهترین کتابی که از این لیست خوانده اید، رای بدهید و دیگران را به مطالعه آن تشویق کنید. از پایین لیست هم می توانید آن را تکمیل کنید و کتاب های دیگری اضافه کنید.

  1
 1. شاهرخ حر انقلاب

 2. رای بدهید
  0
  5

  این کتاب زندگینامه و خاطرات شهید شاهرخ ضرغام است. شاهرخ ضرغام از فرماندهان هشت دفاع مقدس بوده است. او پیش از انقلاب به لات مآبی شهره بوده است و حتی ساواک از او و هم‌قطارانش چندین مرتبه برای سرکوب مردم کمک خواسته بود، اما پس از انقلاب تغییر رویه می‌دهد و «حر انقلاب» لقب می‌گیرد.

  hamidreza_kh@ این را اضافه کرده است.
  2
 3. پایی که جا ماند: یادداشت‌های روزانه سیدناصر حسینی‌پور از زندان‌های مخفی عراق

 4. رای بدهید
  1
  8

  انتشارات سوره مهر/ سید ناصر چهارده ساله است که به جبهه می‌رود و در شانزده سالگی، در آخرین روزهای جنگ، در جزیرة مجنون به اسارت عراقی‌ها درمی‌آید؛ در حالی که دیده‌بان است و در واحد اطلاعات فعالیت می‌کند. وقتی اسیر می‌شود یک پایش به شدت مجروح و تقریباً قطع شده و...

  3
 5. دا: خاطرات سیده زهرا حسینی به اهتمام سیده اعظم حسینی

 6. رای بدهید
  0
  4

  انتشارات سوره مهر/ به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، این کتاب مهم‌ترین و تأثیرگذارترین کتاب در زمینه خاطره‌نگاری جنگ هشت ساله ایران و عراق محسوب می‌شود و بیش از 100 بار تجدید چاپ شده است. خاطرات ذکر شده در این کتاب در دو شهر بصره و خرمشهر است و روزهای محاصره خرمشهر توسط نیروهای عراقی محور مرکزی کتاب را تشکیل می‌دهد. حسینی در آن زمان دختر ۱۷ ساله‌ای بوده و گوشه‌ای از تاریخ تکان دهنده جنگ را بازگو می‌کند که غالباً به اشغال و فتح خرمشهر مربوط می‌شود.

  4
 7. دختر شینا: خاطرات قدم‌خیر محمدی کنعان

 8. رای بدهید
  0
  4

  انتشارات سوره مهر / «دختر شینا»، روایت خاطرات قدم‌خیر محمدی کنعان، همسر سردار شهید ستار ابراهیمی از شهدای برجسته استان همدان است که در عملیات والفجر ۸ به شهادت رسید. قدم خیر محمدی کنعان، راوی کتاب، در ۱۴ سالگی با ستار (صمد) ابراهیمی ‌هژیر ازدواج می‌کند و صاحب پنج فرزند می‌شود. در بیست و چهار سالگی شوهرش را در جنگ از دست می‌دهد و...

  5
 9. سلام بر ابراهیم (جلد اول)

 10. رای بدهید
  0
  4

  انتشارات شهید ابراهیم هادی / این کتاب که کاری از گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی است، زندگی‌نامه و خاطرات پهلوان بیمزار شهید ابراهیم هادی است. در این کتاب علاوه بر زندگی‌نامه‌ای مختصر، ۶۹ خاطره از دوستان و اعضای خانواده این شهید بزرگوار و مفقودالاثر جمع‌آوری شده که همگی، نشان دهنده شخصیت والا و جوانمرد این شهید است.

  mhghodusi@ این را اضافه کرده است.
  6
 11. نورالدین پسر ایران

 12. رای بدهید
  0
  3

  انتشارات سوره مهر / روایت ارزشمند خاطرات رزمنده و جانباز، سید نورالدین عافی است که به قلم معصومه سپهری نوشته شده است.

  mhghodusi@ این را اضافه کرده است.
  7
 13. فرنگیس: خاطرات فرنگیس حیدرپور

 14. رای بدهید
  0
  3

  خاطرات خانم فرنگیس حیدرپور، زن قهرمانی است که در پی برخورد با دو سرباز عراقی، بدون داشتن سلاح گرم، با تبر پدرش با سربازان درگیر شده، یکی را کشته و دیگری را با تمام تجهیزات جنگی اسیر می‌کند و به مقر فرماندهی ارتش ایران تحویل می‌دهد.

  sdp@ این را اضافه کرده است.
  8
 15. خاک های نرم کوشک

 16. رای بدهید
  0
  3

  به قلم سعید عاکف / زندگی‌نامه و خاطرات عبدالحسین برونسی، فرمانده تیپ ۱۸ جواد الائمه

  biqarar313@ این را اضافه کرده است.
  9
 17. من زنده‌ام

 18. رای بدهید
  1
  3

  انتشارات بروج / «من زنده‌ام» نوشته خانم معصومه آباد و دربردارنده خاطرات دوران اسارت وی در دوران جنگ تحمیلی است. نام این کتاب، برگرفته از یکی از محوری ترین وقایع روایت شده در کتاب است.

  10
 19. در کمین گل سرخ

 20. رای بدهید
  1
  3

  به قلم محسن مومنی شریف / زندگی‌نامه داستانی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی است

  biqarar313@ این را اضافه کرده است.
  11
 21. دایره المعارف کتاب تاریخ جنگ ایران و عراق

 22. رای بدهید
  2
  3

  شاید به جرات اولین دایره المعارفی باشه که بشینی به خوندنش ولی صفحه به صفحه اش رو بخای بخونی. کتابی که بدون حاشیه و پیش داوری از رخدادها و حاشیه های جنگ تحمیلی ایران و عراق گفته! درس عبرتی برای نسل ما.

  behnam_rezaei@ این را اضافه کرده است.
  12
 23. وقتی مهتاب گم شد: خاطرات علی خوش‌لفظ

 24. رای بدهید
  0
  1

  انتشارات سوره مهر / این کتاب، خاطرات علی خوش لفظ از دوران جنگ و به قلم حمید حسام است و بارها تجدید چاپ شده است.

  فکر می‌کنید این لیست ناقص است؟ آن را کامل‌تر کنید...