پرفروش ترین و برترین کتاب های تراژدی کدامند؟
فرهنگ و هنر

پرفروش ترین و برترین کتاب های تراژدی کدامند؟

11آیتم / 89رای‌دهنده / 114رای 11 فروردین 1398

لیستی از

امیر دانشی پور

همواره در انسانها نیازی وجود دارد به نام همدردی و لذت از درد و رنج. شاید این موضوع تکامل بیش از حد ذهنی انسان هاست که سختی های روتین زندگی را به لذت تبدیل کند! در لیست زیر لیستی از پرفروش ترین کتاب های تراژدی در سال گذشته را می آورم.با خواندن تعریف تراژدی به سراغ این لیست می رویم: تراژدی یا غم‌نامه یا سوگ رنجنامه یا سوگنامه یا سوگ‌نوشت،یکی از شکل‌های نمایش است که ریشه در مناسک مذهبی یونان باستان دارد. تراژدی، توسط تسپیسِ ایکاریایی معرفی شد و نام خود را از «تروگوس» (به یونانی: τρογοσ) یعنی بز، و «اویدیا» یعنی سرود گرفته‌است. تراژدی برخلاف کمدی کشمکش میان خدایان و شاهان و شاهزادگان است. تم غالب در اینگونهٔ نمایشی تقدیر و ناتوانی انسان در مقابل ارادهٔ خدایان است. پایان تراژدی کلاسیک به مرگ قهرمان یا پایان ناخوشایند دیگری ختم می‌شود.

  1
 1. کتاب رومئو و ژولیت

 2. رای بدهید
  4
  28

  نویسنده:ویلیام شکسپیر،مترجم:ابوالحسن تهامی.«رومئو و ژولیت» نمایشنامه و تراژدی عاشقانه مشهور ویلیام شکسپیر(۱۶۱۶-۱۵۶۴) است. این نمایشنامه از ماندگارترین آثار ادبیات کلاسیک انگلستان است و فیلم‌ها و داستان‌های بسیاری با اقتباس از این نمایشنامه ساخته و نوشته شده است. قهرمانان این نمایشنامه دختر و پسری از دو خانواده بزرگ و رقیب در شهر ورونا هستند که با یکدیگر دشمنی و اختلاف دیرینه دارند.

  adp@ این را اضافه کرده است.
  2
 3. کتاب جولیوس قیصر

 4. رای بدهید
  2
  14

  نویسنده:ویلیام شکسپیر،مترجم:ابوالحسن تهامی.«جولیوس قیصر» نمایشنامه‌ای تراژیک از ویلیام شکسپیر (۱۶۱۶-۱۵۶۴) شاعر و نمایش‌نامه‌نویس انگلیسی است. این کتاب را شکسپیر با الهام از یکی از شخصیت‌های بنام تاریخ روم نوشته است. جولیوس قیصر با صحنه‌یی آغاز می‌شود که ساکنان رُم ورود قیصر به شهرشان را مشتاقانه انتظار می‌کشند. اما طولی نمی‌کشد که جمهوری‌گرایان با توطئه‌ای او را می‌کشند.

  adp@ این را اضافه کرده است.
  3
 5. کتاب در انتظار گودو

 6. رای بدهید
  1
  8

  نویسنده: ساموئل بکت، مترجم:مراد حسین عباسپور.«در انتظار گودو» اثر معروف ساموئل بکت ( ۱۹۸۹- ۱۹۰۶) نمایشنامه‌نویس، رمان نویس و شاعر ایرلندی است. او در سال ۱۹۶۹ جایزه نوبل ادبیات را نیز دریافت کرد. آثار بکت بی‌پروا، به شکل بنیادی کمینه‌گرا و بنابر بعضی تفسیرها در رابطه با وضعیت انسان‌ها عمیقاً بدبینانه‌اند. این حس بدبینی اغلب با قریحه طنزپردازی قوی و غالباً نیش‌دار وی تلطیف می‌گردد.

  adp@ این را اضافه کرده است.
  4
 7. کتاب نفس

 8. رای بدهید
  2
  10

  نویسنده:نرگس آبیار،نشر: نیماژ. «نفس» ماجرای روزمرگی‌های دختر خیال‌باف نوجوانی به نام «بهار» است. کتاب، روایت‌گر دو سال از زندگی او در فاصلهٔ انقلاب و جنگ است که تلاش می‌کند زندگی را آمیخته با خیال و آن‌طور که می‌خواهد تجربه کند. بهار با پدر و ننه‌آقا و دو برادر و خواهر کوچکش در خانه‌ای در ولدآباد زندگی می‌کنند. این رمان، با کارگردانی نویسنده‌اش، نرگس آبیار تبدیل به فیلم سینمایی هم شده است.

  adp@ این را اضافه کرده است.
  5
 9. کتاب زنی سی ساله

 10. رای بدهید
  2
  7

  نویسنده:انوره دوبالزاک،مترجم:علی‌اصغر خبره‌زاده. «زنی سی ساله» رمانی کلاسیک از «بالزاک» است که داستان زندگی زنی را روایت می‌کند به نام «ژولی» و ازدواج عاشقانه‌اش که با شکست مواجه می‌شود. همسرش به او خیانت می‌کند و به جسم و روح او آسیب می‌زند. ژولی درگیر عشقی افلاطونی می‌شود که نمی‌تواند در برابر آن مقاوت کند. از این عشقِ ممنوع فرزندی نامشروع به دنیا می‌آید و در ادامه داستان، دختر ژولی از راز مادرش باخبر می‌شود و با خشم، برادر نامشروعش را در دریا غرق می‌کند. ژولی در داستان گاهی قهرمان و گاهی ضد قهرمانی است که، توسط دخترش و اتفاقات غم‌انگیز زندگی‌اش مجازات می‌شود. داستانی جذاب که بر خلاف دیگر آثار «بالزاک» شخصیت مثبت ویژه‌ای در آن وجود ندارد و علاوه بر واقع بینی، که سبک داستان نویسی بالزاک است، با مقداری بدبینی در هم آمیخته.

  6
 11. کتاب پس از تو

 12. رای بدهید
  3
  7

  نویسنده:جوجو مویز،مترجم:مریم مفتاحی.«پس از تو»،‌ عنوان کتابی است که در ادامهٔ کتابِ پرفروش «منِ پیش از تو» و به‌عنوان ادامه آن منتشر شده است.«پس از تو» روایتِ زندگی لوئیزا کلارک بعد از مرگِ «ویل» است؛ دختر پرستار جوانی که اکنون به لندن آمده است و با پول‌هایی که ویل برای او به‌جا گذاشته بود، خانه‌ای خریده است. در لندن، موقعیت‌ها و فرصت‌های جدیدی به رویش باز شده است و سعی دارد که دوباره زندگی را از سر بگیرد. در این میان، با تجربه‌ای جدید مواجه می‌شود. زندگی، او را سر دوراهی بزرگی نگه می‌دارد و حالا او باید بزرگترین تصمیم زندگیش را بگیرد.

  7
 13. کتاب آن‌گوشه‌ی دنج سمت چپ

 14. رای بدهید
  1
  4

  نویسنده: مهدی ربی، نشر: چشمه.«آن گوشهٔ دنج سمت چپ» در سال ۱۳۸۶ برگزیده جایزهٔ ادبی «روزی روزگاری» شد. دقت و ظرافت نظر او، چه در توصیفات داستان و چه در انتخاب موضاعاتش، خواننده را خیلی سریع با خود همراه می‌کند و در فضای داستان قرار می‌دهد. مهدی ربی پیش از «آن گوشهٔ دنج سمت چپ»، داستان و نمایش‌نامه می‌نوشت که برای داستان «قربانی ابراهیم» جایزهٔ ادبی اصفهان را از آن خود کرده است.

  adp@ این را اضافه کرده است.
  8
 15. کتاب اودیسه

 16. رای بدهید
  1
  4

  نویسنده: هومر،مترجم: سعید نفیسی.معرفی کتاب اودیسه «اودیسه» یکی از حماسه‌های کهن یونانی از هومر، نویسنده و شاعر یونان باستان با برگردانی از سعید نفیسی(۱۳۴۵-۱۲۷۴)، ادیب و استاد برجسته ادبیات فارسی است.«اودیسه» در کنار «ایلیاد»، دومین اثر حماسی «هومر»، شاعر و داستان‌سرای نابینای یونانی است. این کتاب که در اواخر قرن ۸ پیش از میلاد مسیح نگاشته شده.

  adp@ این را اضافه کرده است.
  9
 17. کتاب تدفین مادربزرگ

 18. رای بدهید
  2
  5

  نویسنده:گابریل گارسیا مارکز،مترجم: قاسم صنعوی. «تدفین مادربزرگ»، شرح ماجرای زندگی و مرگ مادربزرگ، از لحظاتی قبل از مرگ اوست؛ مادربزرگی که «در تمام طول این قرن، مرکز ثقل ماکوندو بود» و «فرمانروایی می‌کرد». درنهایت هم کتاب، با توصیف مراسم تشییع جنازه و تدفین او خاتمه می‌یابد؛ البته نه به‌صورت خطی. مانند باقی داستان‌ها و رمان‌های مارکز، پس از آنکه قدری از ماجرا در حال گفته می‌شود، مارکز ما را به پیشینهٔ آن ماجرا می‌برد که تا از پس و پشت آن هم باخبر شویم

  10
 19. مونولیو پنج مونولوگ

 20. رای بدهید
  0
  2

  نویسندگان:کیوان سررشته،سیداحسان عرفانی،شادی فرهادی،بهار کاتوزی. «مونولیو پنج مونولوگ» چهار نمایشنامه مونولوگ تراژیک و یک فصل درباره مونولوگ تراژیک از نویسندگان، رضا سرور، سیداحسان عرفانی، شادی فرهادی، کیوان سررشته، بهار کاتوزی و به کوشش مهدی چاکری (-۱۳۶۵) است.

  adp@ این را اضافه کرده است.
  11
 21. کتاب ایلیاد

 22. رای بدهید
  4
  3

  نویسنده: هومر،مترجم: سعید نفیسی.محاصره و تسخیر شهر تروا در ترکیه‌ی امروزی، حدود ۱۲۰۰سال قبل از میلاد مسیح، اتفاق افتاد و «هومر»، داستان‌سرا و شاعر نابینای یونانی، ۴۰۰ سال بعد، یعنی در نیمه‌ی دوم قرن هشتم پیش از میلاد، آن جنگ تاریخی میان یونانی‌ها و تروایی‌ها را به صورت دو منظومه‌ی حماسی بلند، یعنی «ایلیاد» و «اودیسه»، آفرینش کرد.

  adp@ این را اضافه کرده است.
  فکر می‌کنید این لیست ناقص است؟ آن را کامل‌تر کنید...