بهترین کتاب ها در حوزه استراتژی

بهترین کتاب ها در حوزه استراتژی

9آیتم / 9رای‌دهنده / 26رای 4 اردیبهشت 1398

استراتژی یعنی کاری که دیگران انجام می دهند را به صورت کاراتر انجام دهیم و کارهایی را انجام دهیم که هیچکس غیر از ما انجام نمی دهد؛ این را مایکل پورتر، پدر علم استراتژی جهان می گوید! امروزه مدیریت استراتژیک یکی از حوزه های اصلی علم مدیریت است. داشتن و اتخاذ یک استراتژی خوب، می تواند سازمان شما را به قله های موفقیت برساند، اما در مقابل هم یک استراتژی بد هم قطعا سازمان و کسب و کار شما را به قهقرا ببرد. بنابراین باید هنر اتخاذ یک استراتژی خوب را یاد بگیریم. اینجا لیستی از کتاب های حوزه استراتژی را ارایه کرده ام. به بهترین کتابی خوانده اید رای بدهید و اگر کتابی از قلم افتاده، آن را اضافه کنید.

1

مدیریت استراتژیک با رویکرد امروزی

0
4

ویرایش هشتم این کتاب با چند ویژگی جدید متمایز شده است. رویکرد وسیع‌تر به خلق ارزش و در نظر گرفتن مجموعه گسترده‌تری از ذی‌نفعان به‌جای توجه صرف به صاحبان سهام، تاکید روزافزون بر نقش تکنولوژی، توجه بیشتر بر روش ایجاد قابلیت‌های سازمانی در شرکت‌ها، نگاه یکپارچه‌تری به اجرای استراتژی و فصل جدیدی درباره خرید، ادغام و اتحاد‌های استراتژیک از جمله این ویژگی‌ها هستند.

2

استراتژی خوب/ استراتژی بد

0
4

این کتاب تمامیِ خرافات و تفکراتِ در هم و بر همی که اساسِ بسیاری از استراتژی‌هاست را کنار زده و راهی روشن برای خلق و پیاده‌سازیِ استراتژیِ قدرتمندِ اقدام‌محور در جهانِ واقعی را فراهم می‌سازد. استراتژیِ خوب، پاسخی ویژه و منسجم و رویکردی برای غلبه بر موانعِ پیشروی است. روملت استدلال می‌کند که بینش، قلب استراتژی خوب است (بینش نسبت به ذاتِ واقعیِ موقعیت، به قدرتِ نهفته در موقعیت و نسبت به پاسخِ مناسب).

mhghodusi@ این را اضافه کرده است.
3

استراتژی اقیانوس آبی

0
4

در هر صنعت یا بخش اقتصادی که باشید، می‏ توانید با تکیه بر آموزه‏ ها، ابزارها، و چارچوب‏ های استراتژی اقیانوس آبی با این دشواری‏ ها روبه ‏رو شوید و از آنها عبور کنید. این استراتژی به شما نشان می‏ دهد که چگونه می‏ توانید خودتان را از اقیانوس سرخ رقابت خونین برهانید و به فضایی بی‏ رقابت از بازار در اقیانوس آبی وارد شوید که مشخصۀ آن تقاضای جدید و رشد سودآور و پرتوان است.

mohsen@ این را اضافه کرده است.
4

شناخت مایکل پورتر

0
3

اگر درباره استراتژی مصمم هستید، مطالعات مایکل پورتر جایی است که باید کار خود را از آن‌جا آغاز کنید. این کتاب چکیده وجوهر مطالعات و تحقیقات پورتر است که مدیران و دست‌اندرکاران استراتژی باید از آن استفاده کنند. مجموعه تحقیقات و مطالعات پورتر، اعم از کارهای کلاسیک - پنج نیروی رقابتی، زنجیره ارزش، و مزیت رقابتی – و نظریه اخیر او پیرامون پنج آزمون برای تشخیص خوب بودن یک استراتژی، همه و همه منابع بنیادی مطالعه و یادگیری برای دست‌اندرکاران کسب و کار است. به طور خلاصه کتاب درباره رقابت و استراتژی است.

5

بازی برد: راه کارهای دستیابی به استراتژی برد

0
3

فلسفۀ برد چندان پیچیده نیست، نگرش برنده‌ها نسبت به دستیابی به استراتژی مشابه است و اگر قصد دارید یکی از برنده‌ها باشید، باید این نگرش را یاد بگیرید. بازیِ برد با طرح مثال‌های متنوعی از شرکت پی‌اندجی راهنمای خودآموزی برای دستیابی به استراتژی برد است. بازیِ برد فرصتی برای همراه شدن با مدیرعامل و مشاور استراتژی پی‌اندجی و فراگیری هنر دستیابی به استراتژی برد از زبان آنهاست.

mhghodusi@ این را اضافه کرده است.
6

جنگل استراتژی (کارآفرینی در قالب یک مکتب)

0
3

مولفین کتاب حاضر کوشیده اند تا علاوه بر شناساندن مفاهیم استراتژی، استراتژی را در قالب جنگل که حیوانات گوناگونی را در خود جای داده و هر یک از آنها را سمبل یک مکتب فکری در ارتباط با فرایند شکل گیری استراتژی می باشند به تصویر بکشند.

mhghodusi@ این را اضافه کرده است.
7

مدل دلتا؛ بازآفرینی استراتژی کسب‌وکار

0
1

این کتاب رویکردی نوین و نوآورانه به استراتژی بنگاه است، که واقعیت‌های بازار جهانی را در یک اقتصاد شبکه‌ای، به نحو مطلوب‌تری منعکس می‌کند. این مدل که در دانشگاه MIT تکوین و توسعه یافته است بیان‌گر دیدگاهی کاملاً متفاوت با دیدگاه سنتی‌ای است که توسط اغلب مدیران به‌کار گرفته می‌شود؛ بر آن است تا مدیران را در شکل‌دهی، تبیین و اجرای مؤثرتر استراتژی یاری کند و در نتیجه، آنان به عملکرد مالی پایدار و سودآوری بلندمدت دست یابند.

8

نقشه استراتژی؛ تبديل دارايی های نامشهود به پيامدهای مشهود

1
1

سازمان‌ها در اتخاذ رويكرد استراتژيك با دو چالش اساسی مواجه هستند: اول، تدوين استراتژی های سازمان و دوم، تحقق و ارزيابی اهداف و برنامه تدوين شده. رويكرد كارت امتيازی متوازن با هدف پاسخگویی به این چالش‏ها توسط رابرت كاپلان و ديويد نورتون در سال 1996 ارايه شد و کارت امتيازی متوازن به عنوان يک سيستم اندازه‌گيری عملکرد معرفي شد و تا حدودی نيز در مورد عملياتي کردن استراتژی در چارچوب کارت امتيازی متوازن بحث شد. هدف آن‌ها این بود که نه تنها راه‏ حلی برای مسئله اندازه‌گيری جامع عملکرد سازمان‏ ها ارایه دهند، بلکه تبديل برنامه‌های استراتژی به برنامه‌های عملياتی و مديريت برنامه‌های عملياتی و کنترل پيشرفت آن در جهت پياده‌سازی استراتژی را راه‌گشایی کنند.

mohsen@ این را اضافه کرده است.
9

مدیریت استراتژیک پیشرفته، هنر رقصیدن با استراتژی

1
1

اگر از مفاهیم، مدل‌ها و ابزارهای دانش مدیریت استراتژیک استفاده کنیم اما تاثیری بر سرنوشت و آینده سازمان،کشور یا فرد نداشته باشیم، این کار مدیریت یا برنامه ریزی استراتژیک نیست. این کتاب به شما کمک می‌کند رویکردی را برگزینید که در دنیای واقعی و در زمان واقعی در مسائل واقعی وارد شوید و با تصمیمات و اقدامات استراتژیکی که اخذ و طراحی می‌کنید، موفقیت بیشتری به دست آورید. آموزه‌های این کتاب علاوه بر راهبری استراتژیک سازمان‌ها، برای زندگی شخص و کشورداری نیز مفید است.

mohsen@ این را اضافه کرده است.
فکر می‌کنید این لیست ناقص است؟ آن را کامل‌تر کنید...