خانم های فراموش شده در تاریخ تکنولوژی
کار و فناوری

خانم های فراموش شده در تاریخ تکنولوژی

7آیتم / 20رای‌دهنده / 42رای 29 بهمن 1397

به نظر شما، نقش خانم ها در شکل دادن دنیای تکنولوژی در طول تاریخ چقدر بوده است؟ اگر کمی به تاریخ مراجعه کنید، قطعا شگفت زده خواهید شد! در این لیست، برخی از این دانشمندان زن تاریخ تکنولوژی را خواهید شناخت. ورود هرچه بیشتر خانم ها به عرصه تکنولوژی و شناخت خدمات آنها در تاریخ، می تواند به ساختن آینده ای روشن تر برای زنان مان کمک فراوانی کند. شما هم اگر بانوی دانشمند دیگری می شناسید که متناسب با این لیست است، آن را اضافه کنید.

  1
 1. Ada Lovelace

 2. رای بدهید
  0
  8

  یک ریاضی دان و نویسنده انگلیسی، که به عنوان بنیانگذار محاسبات علمی شناخته می شود. در سال 1843، آدا دستورالعملی برای اولین الگوریتمی که می بایست توسط یک کامپیوتر پردازش شود را منتشر کرد. اگرچه کامپیوتر تا قرن بیست و یکم ساخته نشد، کار ارزشمند او، لقب نخستین برنامه نویس تاریخ را برایش به ارمغان آورد. فیلم Conceiving Ada و رمان The Difference Engine دربارهٔ آدا لاولیس ساخته و نوشته شده‌است.

  2
 3. Margaret Hamilton

 4. رای بدهید
  0
  8

  در سال 1969، نیل آرمسترانگ با قدم گذاشتن بر کره ماه، تاریخ سازی کرد. اما بسیاری از مردم خبر ندارند که آرمسترانگ این کار را بدون مارگارت همیلتون هرگز نمی توانست انجام دهد. همیلتون نرم افزاری را ساخت که به کامپیوترهای موجود در آپولو 11 اجازه می داد که کارها را بر اساس اهمیت اولویت بندی کنند. بدون آن نرم فزار، به احتمال زیاد آن عملیات شکست می خورد.

  3
 5. Sophie Wilson

 6. رای بدهید
  1
  7

  ویلسون که به عنوان مادر تبلت و گوشی های هوشمند شناخته می شود، برخی از نخستین کامپیوترهای شخصی با موفقیت تجاری سازی شده را توسعه داد و پردازنده کامپیوتری ARM را طراحی کرد و ساخت. تا سال 2012، ابداع سوفی در بسیاری از تلفن های هوشمند و تبلت های جهان دیده می شد.

  4
 7. Radia Perlman

 8. رای بدهید
  0
  4

  رادیا که به نظر بسیاری، مادر اینترنت شناخته می شود، یک مهندس شبکه بود که کمک زیادی به توسعه تکنولوژی اترنت (ethernet) کرد. پرلمن پروتوکل STP را ابداع کرد که با استفاده از اترنت، مقیاس پذیری ترافیک شبکه را ممکن می ساخت.

  5
 9. Jean Jennings Bartik

 10. رای بدهید
  0
  3

  انیاک، که در طول جنگ جهانی دوم برای ارتش آمریکا ساخته شده بود، نخستین کامپیوتر دیجیتال با کاربری عمومی در جهان بود. گروهی شش نفره از خانم ها برای کار بر روی انیاک گماشته شده بودند که بارتیک یکی از آن شش خانم بود.

  6
 11. Grace Hopper

 12. رای بدهید
  1
  4

  گریس هاپر ریاضی‌دان اهل نیویورک که به‌عنوان نخستین بانوی نرم‌افزار و نخستین مادر و مدرس برنامه‌نویسی رایانه شناخته می‌شود، نه تنها یکی از اولین برنامه نویسان جهان بود، بلکه نخستین زنی بود که دکترایش را در رشته ریاضیات از دانشگاه Yale دریافت کرد. او همچنین اولین زنی بود که به درجه دریاداری در ارتش آمریکا دست یافت. در سال 1951، او اولین کامپایلر را ساخت که پایه های محاسبات کامپیوتری امروزی بود.

  7
 13. Erna Hoover

 14. رای بدهید
  2
  4

  در دهه 1950، ارنا یک سیستم سوئیچینگ تلفن ابداع کرد که گفته می شد انقلابی در صنعت ارتباطات مدرن بود و خطر افزایش بار را با رصد کامل ترافیک مرکز تماس کنترل می کرد و به واسه این اختراع، یکی از اولین اختراعات نرم افزاری را به نام یک زن ثبت کرد. او به مدت 32 سال در آزمایشگاه های بل کار می کرد و به عنوان یک چهره الهام بخش برای زنان شمرده می شد.

  فکر می‌کنید این لیست ناقص است؟ آن را کامل‌تر کنید...