بهترین فیلم سینمایی ساخته اصغر فرهادی
فرهنگ و هنر

بهترین فیلم سینمایی ساخته اصغر فرهادی

8آیتم / 33رای‌دهنده / 49رای 29 دی 1397

لیستی از

لیست می

به جرات می توان گفت که اصغر فرهادی، پرافتخارترین کارگردان (و یا حتی سینماگر) تاریخ ایران است. فرهادی در طول دوران حرفه ای خود، در مقام نویسنده و کارگردان، کارهای بسیاری انجام داده و جوایز متعددی برده است. فیلم های فرهادی رکوردهای مختلفی را در تاریخ سینما به خود اختصاص داده است. او تنها ایرانی است که جایزه اسکار و گلدن گلوب را (به عنوان مهم ترین جوایز سینمایی جهان) برده است. همچنین فیلم جدایی فرهادی، در پایگاه معتبر IMDb در دسته 250 فیلم برتر تاریخ سینمای جهان قرار گرفته است. در لیست کارنامه سینمایی و آثار اصغر فرهادی در مقام کارگردان آمده است. به نظر شما، کدام فیلم بهترین اثر فرهادی به شمار می رود؟ پس حتما در این لیست رای بدهید...

  1
 1. جدایی نادر از سیمین (1389)

 2. رای بدهید
  0
  12

  پنچمین اثر سینمایی اصغر فرهادی، از او چهره ای بین المللی در سینمای جهان ساخت. این فیلم که روایتگر داستان جدایی یک زوج ایرانی است، برای نخستین بار در تاریخ سینمایی ایران، برنده جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان شد. جایزه گلدن گلوب و خرس نقره ای جشنواره برلین نیز از دیگر افتخارات فرهادی برای این فیلم بود. جدایی نادر از سیمین در بین منتقدین و عموم خوش درخشید و در سراسر جهان مورد تحسین قرار گرفت و مجموعاً بیش از ۵۲ جایزه جهانی را از آن خود کرد و با فروش ۲۰ میلیون دلار پرفروش‌ترین فیلم ایرانی در اکران جهانی لقب گرفت.

  2
 3. درباره الی (1387)

 4. رای بدهید
  0
  9

  چهارمین اثر سینمایی فرهادی در سال 87 ساخته شد و به نوعی نقطه عطفی در کارنامه او بود به طوری که بسیاری از منتقدین این فیلم را مهمترین اثر فرهادی نام برده اند. درباره الی برنده جوایز متعدد داخلی و بین المللی از جمله جایزه ویژه تماشاگران جشنواره فیلم فجر، تندیس بهترین کارگردانی جشن خانه سینما و خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برای فرهادی به ارمغان آورد.

  3
 5. فروشنده (1394)

 6. رای بدهید
  0
  7

  فروشنده محصول سال ۱۳۹۴ هفتمین فیلم بلند اصغر فرهادی است. شهاب حسینی که برای سومین بار با اصغر فرهادی همکاری می کرد، به خاطر بازی در این فیلم برنده نخل طلای بهترین بازیگر مرد جشنواره کن شد و فیلم نیز جایزه بهترین فیلمنامه را دریافت کرد. فروشنده که با استقبال خوب و خیره کننده مخاطبین همراه شده بود، برای دومین بار جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را برای فرهادی به ارمغان آورد.

  4
 7. چهارشنبه سوری (1384)

 8. رای بدهید
  1
  6

  فرهادی پس از دو سال وقفه، با سومین فیلمش به عرصه سینما بازگشت. داستان این فیلم نیز بستری اجتماعی داشته و روایتگر روابط خانوادگی و اجتماعی پیچیده است. چهارشنبه سوری در بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۴ نامزد دریافت ۹ جایزه بود، که در نهایت موفق به کسب 4 سیمرغ بلورین از جمله سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی شد. فرهادی با این فیلم برنده هوگو طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو نیز شد.

  5
 9. همه می دانند (2018)

 10. رای بدهید
  0
  3

  هشتمین فیلم بلند اصغر فرهادی به زبان اسپانیایی و با بازی خاویر باردم و پنه‌لوپه کروز، بازیگران مطرح سینما ساخته شد.

  6
 11. گذشته (2013)

 12. رای بدهید
  1
  4

  ششمین اثر فرهادی، اولین فیلم غیرفارسی زبان او بود. گذشته با بازی برنیس بژو فیلمی درام بود که در فرانسه ساخته و نامزد دریافت نخل طلا جشنواره کن شد.

  7
 13. رقص در غبار (1381)

 14. رای بدهید
  1
  2

  نخستین اثر بلند سینمایی فرهادی که در آن نگاهی ابتدایی به جامعه و روابط اجتماعی آدم‌ها شده است. فرهادی برای این فیلم جایزه ویژه هیات داوران در جشنواره فیلم فجر را از آن خود کرد. رقص در غبار جایزه بهترینی کارگردانی جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک و تندیس زرین بهترین فیلم‌نامه را از جشن خانه سینما را نیز به دست آورد.

  8
 15. شهر زیبا (1382)

 16. رای بدهید
  1
  2

  این فیلم دومین اثر سینمایی اصغر فرهادی است. این فیلم نیز درون مایه ای اجتماعی دارد و داستان آخرین روزهای زندگی اکبر را روایت می کند که به اتهام قتل، در انتظار چوبه دار به سر می برد. ترانه علیدوستی برای اولین در این فیلم با فرهادی همکاری کرد. فرهادی برای این فیلم، جوایزی مانند طاووس طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم هند را به دست آورد.

  فکر می‌کنید این لیست ناقص است؟ آن را کامل‌تر کنید...